Поетика Босфору
29 жовтня

Неспішно прокинутись та піти у булочну за симітом, купити полуницю у вуличного торговця, після сніданку — прогулянка містом. Вікторія Конопльова, засновниця проєкту Inner, вже понад рік живе у Стамбулі. Приїхала на місяць, закохалася в місто і вирішила залишитися на довше. Під час тривалих прогулянок вона завжди відкриває щось нове: кафе або музей, пам'ятник, нову вулицю або будинок. Влітку у вільний час сідає на пароплав та насолоджується островами, де можна весь день купатися в морі, а на зворотному шляху зустрічати захід у Мармуровому морі.Як би ти описала Стамбул в одному реченні?

Величне місто з добрими людьми, смачною їжею, красивою сумною музикою та збереженими традиціями.

Яким цікавим ритуалам ти встигла навчитися?

Перш за все нікуди не поспішати й насолоджуватися кожною хвилиною. Стамбул — дуже контрастне місто, з безліччю деталей, які не хочеться втратити. Тому тут дуже важливо не поспішати та уважно дивитися по сторонах. Кілька разів в день робити перерву на стаканчик чаю.

Де б ти не знаходилась: йдеш на ринок за продуктами, пливеш на човні, просто гуляєш вулицями — обов'язково потрібно знайти 15 хвилин, щоб взяти стаканчик чаю і присвятити цей час собі та місту.

Якщо раптом стало сумно або самотньо, потрібно відразу сідати на пароплав, що пливе по Босфору. Головне вибрати місце на відкритій частині пароплава, взяти чай і просто дивитися на воду.


Ти часто фотографуєш вуличних торговців. Розкажи про своїх улюблених персонажів?

Мені пощастило, бо Стамбул — це місто персонажів. Варто тільки вийти на вулицю і ти будеш оточений шалено цікавими людьми. В районі Кадикей це кравець Вейсел, у якого я часто замовляю мішечки для своїх сумок, мій друг Теоман з собакою Сісі. В районі Мода — власник чайної, якого звуть Сабрі. Він кожен раз дуже радий мені, варить смачну турецьку каву і ніколи не бере за неї грошей. В районі Бейоглу маю друга художника Ауні. З ним ми весь час п'ємо чай, тримаємо один одного за руки й він завжди хоче щось подарувати: то африканські намиста, то штучні квіти в горщику, то якісь старі сережки.

Який твій улюблений фрукт і овоч з найближчої крамниці?

Найулюбленіший фрукт, точніше ягода, це кавун. Сезон кавунів тут починається рано, десь в кінці травня. Тому протягом усього літа мій сніданок починається з величезної тарілки кавуна і симіта (прим. редактора — турецький круглий бублик з кунжутом). А найулюбленіший овоч, це, напевно, оберемок різної зелені.

Чим пахне Стамбул?


Морем, смаженою рибою, хлібом, смаженими каштанами та нутом, запахом одеколону і турецькою кавою.

Які звуки тебе супроводжують, якщо гуляти вулицями міста?

Найчастіше на вулицях можна почути слово buyrun (буйрун). Це слово означає «ласкаво просимо». Турки — дуже гостинний народ, тому це слово можна почути всюди: біля вуличного кафе або ринку, від чистильника взуття та продавця симіт.

Туреччина — мусульманська країна, тому 5 разів на день тут чути заклик на намаз (прим. редактора — молитва в ісламі). Кожен день в один і той же час з усіх мечетей лунає голос імама, людини, яка керує молитвою в мечеті. Іноді можна просто зупинитися, закрити очі та відчути цю музику, яка переливається по всьому місту з однієї мечеті в іншу. Звичайно, всюди чути крики чайок, особливо вранці та ввечері, а також звуки кораблів і пароплавів.

Чому тебе навчило це місто?

Ніколи не судити людей за зовнішнім виглядом. З цим було пов'язано багато історій, одна з них трапилася зовсім недавно. Я ходила по площі біля Блакитної мечеті й побачила чоловіка, який сидів на підлозі, навколо нього були розкидані папірці та шматки хліба. Спочатку я подумала, що він трохи божевільний. Але потім придивилася і зрозуміла, що він збирався годувати голубів. Я підійшла до нього і попросила сфотографувати, ми розговорилися і виявилося, що він приходить в Блакитну мечеть викладати англійську імаму. Кожен день в один і той же час він приходить на площу, щоб годувати голубів.


Твої найкращі 5 місць, які потрібно відвідати, щоб дізнатися справжній, не туристичний Стамбул?

Поїхати на ринок Кадикей, що знаходиться на Азійській стороні. Погуляти по ринку, спробувати все, що пропонують торговці. Вибрати на обід рибу, попросити її відразу приготувати, пообідати. Купити турецькі солодощі та піти гуляти районом Мода. Захід обов'язково зустріти в чайних садах, де звичайно ж взяти чай або каву і насолоджуватися видом на Босфор.

Район Ускюдар. Прогулятися вздовж рибальської станції, знайти старе кафе навпроти Дівочої вежі. Відпочити та випити чай. Потім піти далі вздовж набережної до району Кузгунджук. Тут розглядати красиві барвисті будинки й спостерігати за життям місцевих жителів.

Прогулятися по набережній вздовж Босфору в районі Ортакей. Обов'язково знайти торговця з чаєм, купити чай, сісти на маленький дерев'яний стільчик і розглядати як пропливають повз кораблі.

Сісти на пароплав і поїхати на острови. Бажано вийти на другому або третьому острові, на них завжди найменше туристів. Тут важливо просто нікуди не поспішати й гуляти по острову, розглядаючи старовинні маєтки.

Прогулятися по старому району Балат. Тільки обов'язково потрібно сісти на корабель, який відправляється зі станції Каракьой. Проплисти по затоці Золотий ріг, вийти на зупинці Балат і почати свою прогулянку районом.


ФОТО: ВІКТОРІЯ КОНОПЛЬОВА
ДАЛІ
Замовити